TumJest


Cel akcji: Potwierdzić wybór swojej wiary by być niezłomnym w  wyborze Chrystusa, odnowić przyrzeczenia chrzcielne, modlić się śpiewem i tańcem, zawierzyć swoje sprawy św. Wojciechowi.

Uczestnicy zbierają się na polu przy archikolegiacie w godzinach przedpołudniowych. Zanim rozpoczną się uroczystości, odbywają się próby tańca i śpiewów. Przez cały dzień towarzyszą pielgrzymom kramy z regionalnymi potrawami, historyczne namioty średniowieczne z pokazem kunsztu rzemiosła np. garncarskiego. Swoje miejsce zaznaczają motocykliści. W południe Msza św. w uroczystej procesji zostają wprowadzone relikwie m.in. św. Wojciecha. Regionalne spotkanie słuchaczy Uniwersytety Trzeciego Wieku. Odbywa się II Zjazd Wojciechów, mężczyzn noszących imię Wojciech z chrztu św.  TumJest to dwa słowa, które zostały wypowiedziane w książce "Historia żółtej ciżemki".

Zaproszenie ks. Piotra Nowaka - duszpasterza wspólnoty parafii NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie   

TumJest

II Spotkanie TumJest w Tumie k/ Łęczycy odbędzie się 1 maja 2017 r. Hasłem są słowa: Wojciech – święty świadek Ewangelii. To spotkanie ma pogłębić, utrwalić wiedzę, wiarę i niezłomny patriotyzm Polaków. Jest ono kierowane do wszystkich, którzy chcą odkryć tożsamość swojej wiary i dziękować za nią w miejscu obecności św. Wojciecha. Odbędzie się II Zjazd Wojciechów. Mężczyźni i przybyli pielgrzymi do Tumu zawierzą swoje sprawy św. Wojciechowi. Patronatem swoim to wydarzenie objęli: J.E ks. Bp Andrzej F. Dziuba, J. E ks. Bp Wojciech Osial, Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Spotkaniu towarzyszyć będzie szereg zajęć o charakterze historycznym z elementami działań artystycznych. Udział zapowiedzieli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  To okazja by odkryć przeszłość z bliska. Przybędą motocykliści, oraz odbędzie się pokaz aut sportowych. Będą kramy regionalne z jadłem swojskim, będzie wspólne plenerowe gotowanie żuru połączone z degustacją

 
PROGRAM SPOTKANIA: 
10.30 - otwarta recepcja przyjeżdżających grup 
10.40 - występy orkiestr dętych
11.30 - zawiązanie wspólnoty 
11.40 – koncert zespołu: Exodus15
12.00 - Anioł Pański, wprowadzenie relikwii
12.15 - konferencja pt.: „Wojciech – święty świadek Ewangelii
12.30 - uroczysta Msza św. pod przewodnictwem J.E ks. Bp Andrzeja F. Dziuby –  ordynariusz diecezji łowickiej, po homilii nabożeństwo soli 
14.15 - przerwa, 
15.00 - koronka do Bożego Miłosierdzia; 
15.15 - zawierzenie mężczyzn i każdego z obecnych św. Wojciechowi, odmówienie litanii do św. Wojciecha
15.30 - przygotowanie do obchodów 100. objawień Fatimskich /załącznik-plakat/
 
SYMBOLE

Dziś ważne jest nie tylko to co się słyszy i widzi ale również to co można trzymać w dłoniach. W Tumie zmieniamy znaczenie przysłowiowego „gadżetu” na „symbol” i „znak”. To inny poziom, inny sens, w końcu – inny CEL!

Najwyższy czas więc, abyście dowiedzieli się co w tym roku przygotowaliśmy dla Was! Każdy otrzyma grudkę soli z kopalni w Kłodawie. SÓL- symbol świeżości i niezepsucia, symbol wiary, która się nie psuje w Tumie, ale zachowuje tożsamość i świeżość. Pan Jezus w Ewangelii nazwał swoich uczniów solą ziemi (Mt 5, 13). To rok idźcie i głoście- a trzeba być mocnym w działaniu.


powrót

Cytat z Biblii na dzisiaj

W każdym czasie znajdź czas na chwilę dla Siebie, chwile radości, pasji i miłości. Styczeń to miesiąc w którym warto zacząć od daru błogosławieństwa. Nie rób mnóstwa postanowień, aby pod koniec roku nie czuć się jak nieudacznik. Przyjmuj i ofiaruj błogosławieństwo jako dar, przychylność, dobrodziejstwo.  "Pan cię strzeże, Pan twoim cieniem przy twym boku prawym". Ps. 121.5

Dojazd do parafii

Zmotoryzowani dotrą do Tumu drogą krajową nr 1. W Łęczycy należy skręcić w drogę wojewódzką nr 703 (na Piątek- Łowicz), następnie w miejscowości Kwiatkówek - na południe. Tum jest dostępny również dla osób korzystających z komunikacji publicznej: należy dojechać pociągiem lub autobusem do Łęczycy, dalej można wybrać się na dwukilometrowy spacer bądź skorzystać z usług taksówkarzy.